Profile do produkcji części urządzeń mechanicznych

Aby urządzenie mechaniczne spełniało swoje funkcje, musi zostać ono wykonane nie tylko z odpowiednią dokładnością i precyzją, ale również z części najwyższej jakości. Profile, takie jak chociażby kształtownik mosiądzowy czy kształtownik miedziany są elementami mającymi na celu pomóc w optymalnym wytwarzaniu części do urządzeń mechanicznych.

Materiały do wytwarzania części w urządzeniach mechanicznych

Bez wątpienia, do najpopularniejszych materiałów z których tworzone są różnego rodzaju profile zaliczamy:

 • aluminium – metal pozyskiwany z boksytu o zróżnicowanym i uniwersalnym zastosowaniu
 • miedź – metal pozyskuje się w wyniku procesu zwanego flotacją, stosowany jest najczęściej w branży elektronicznej, wodociągowej oraz przemysłowej
 • mosiądz – metal pozyskiwany jako stop miedzi oraz cynku, najbardziej powszechne zastosowanie to oczywiście monety, w tym celu wykorzystywany jest również w Polsce
 • brąz – metal ten uzyskuje się w wyniku stopu miedzi oraz cyny, wykorzystuje się go w wyrobach hutniczych
 • żeliwo – metal uzyskać można w procesie stopu żelaza z węglem, swoje zastosowanie odnajduje w przemyśle motoryzacyjnym, wyposażeniu kuchennym czy inżynierii sanitarnej

Szerokie zastosowanie metali sprawia, że profile z nich wykonywane będą miały różne właściwości. Do różnych elementów powinniśmy stosować różne profile. Z tego właśnie powodu stworzono listę konkretnych typów profili, które różnią się nie tylko metalem z którego zostało wykonane, ale również wielkością, grubością, rozmiarem czy wykończeniem.

Rodzaje profili metalowych

Wyróżniamy różne rodzaje profili metalowych. Każdy typ różni się od siebie przede wszystkim rozmiarem i zastosowaniem. Najczęściej wykorzystywane są takie elementy jak:

 • kształtowniki,
 • teowniki,
 • zetowniki,
 • ceowniki,
 • kątowniki,
 • profile kwadratowe,
 • profile prostokątne.

Wszystkie elementy wykonywane są z różnego rodzaju metali, a więc przed podjęciem się jakiejkolwiek pracy z profilami, należy koniecznie dowiedzieć się jaki rodzaj metalu będzie w produkcji naszej części mechanicznej najbardziej optymalny i odpowiedni.

 

Kształtowniki miedziane – charakterystyka i zastosowanie

 

Miedź jest metalem który w profilach wykorzystywany jest najczęściej. Z tego właśnie powodu, ogromną popularnością cieszą się kształtowniki miedziane. Stosowane są one w wielu branżach, między innymi w branży produkującej części energetyczne, w produkcji części do urządzeń mechanicznych, w przemyśle energetycznym, w przemyśle lotniczym, w elektronice, w przemyśle samochodowym i wielu innych. Ponadto, bardzo często kształtowniki miedziane spotkać można w akcesoriach dachowych. W kwestii wymiarów kształtowników miedzianych kwestia jest bardzo szeroka. Produkowane są bowiem elementy zarówno o wymiarach 10 x 3 mm, jak i takie o wymiarach 200 x 80 mm. W gruncie rzeczy, znaleźć możemy dowolny rozmiar, którego akurat w danej chwili potrzebujemy najbardziej.

Może Ci się również spodoba