Bezcenny diament

Diamenty są niezwykłym materiałem. Najtwardszy naturalny materiał na świecie. Czysty węgiel w postaci skrystalizowanej, w ogóle nie przypominającej czarnej, kruchej bryłki.
Węgiel, który kosztuje czasami nie małą fortunę. Zwłaszcza jeśli mowa o najdroższym diamencie na świecie.

Ile jest wart najdroższy diament świata?

Obecnie za najdroższy diament świata jest uznawany słynny Koh-i-Noor, czyli jeden z największych i najbardziej znanych brylantów na świecie. Mający imponującą wagę 105 karatów, czyli 21,6 gramów diament, jest bezcenny.

Historia Koh-i-Noora

Nie wszystko wiadomo o tym brylancie. Nie wiadomo gdzie go odnaleziono i w jakich okolicznościach. Pierwsza historyczna wzmianka o nim pochodzi z 1304 roku z kronik radży Malwy. Klejnot miał być jego własnością.

Następny zapiski o klejnocie pojawiają się 200 lat później. W 1526 “Góra Światła” znajdowała się w skarbcu Babura, założyciela dynastii Wielkich Mogołów, na terenie północnych Indii.

Po Baburze klejnot trafiał w ręce wiel radżów i książąt indyjskich. Miał nawet swój epizod w wojnach na przełomie lat 30 i 40 XVIII wieku. Był bowiem zdobyczą wojenną szacha Nadira, który podbił Delhi. Nie wypłacono mu jednak diamentu w kontrybucji.
Szach wykorzystał więc stary obyczaj i zaprosił pokonanego na ucztę. Podczas niej na znak pokoju i zażegnania konfliktu zażądał wymiany turbanów. Dowiedział się bowiem, że pokonany schował klejnot w zwojach swojego turbanu, tak by nie można było go odnaleźć.
Nadir odzyskał klejnot podczas wymiany turbanów.

Nie cieszył się z niego długo, gdyż został zamordowany w 1747 roku, a wraz z nim jego syn. Koh-i-Noor trafił w ręce Afgańczyków.

W 1813 diament był częścią skarbu władcy Lahaur. Był tam do 1850, kiedy po powstaniu sipajów został skonfiskowany przez Kompanię Wschodnioindyjską. Z okazji 250 rocznicy powstania organizacji został wręczony królowej Wiktorii.

Jako klejnot koronny Wielkiej Brytanii wystąpił w 1911. Był częścią korony królowej Marii, babki królowej Elżbiety II. Od 1937 po dziś dzień jest zaś częścią krzyża korony Elżbiety Królowej-Matki, rodzicielki obecnej monarchini.
Przechowywany jest w Tower.

Może Ci się również spodoba