Stwórz krainę zabaw dla swojego dziecka

Miejsca, do których dzieci skłaniają się do zabawy, mają różne kształty i formy. Niesamowita kraina zabaw może wyglądać jak dziki zalesiony zagajnik, skromne złomowisko lub artystyczna rzeźba za milion dolarów. Więc jakie są składniki, które składają się na wspaniały projekt placu zabaw?

Projekt dla różnych rodzajów zabaw.

Dzieci wykorzystują różne rodzaje zabaw, aby zrozumieć otaczający je świat i doskonalić umiejętności życiowe. Niestety większość placów zabaw skupia się wyłącznie na aktywnej, fizycznej zabawie. Dobry plac zabaw stanowi wyzwanie i wspiera rozwój dzieci, zapewniając dzieciom możliwość angażowania się w wiele różnych rodzajów zabaw. Tworząc projekt swojego placu zabaw, zastanów się, w jaki sposób możesz dostosować różne rodzaje zabaw i sposoby, w jakie dzieci mogą wykorzystywać swoje ciała i umysły oraz wchodzić w interakcję z otoczeniem i innymi osobami:

Aktywna zabawa

Bieganie, skakanie, wspinanie się, kopanie i uderzanie pięścią. Kręcenie się, kołysanie, wirowanie i turlanie się. Poruszanie ciałem w górę, w dół i dookoła.

Zabawa sensoryczna

Dotykanie różnych ciekawych faktur, wąchanie kwiatów i roślin, słuchanie muzyki i dźwięków, degustacja jadalnych roślin i owoców, widzenie różnych perspektyw i pod różnymi kątami oraz pięknych kształtów i kolorów.

Kreatywna zabawa

Rysowanie, rękodzieło, malowanie, kolorowanie, pisanie, śpiewanie, bębnienie i taniec. Kreatywna ekspresja pozwala dzieciom komunikować się i łączyć.

Zabawa wyobrażeniowa

Przebieranie się, udawanie i udawanie. Domy zabaw, udawane statki, lalki, kostiumy i rekwizyty pozwalają dzieciom odgrywać wyimaginowane sceny i przyjmować role.

Manipulacyjna zabawa

Budowanie, formowanie, manipulowanie, przesiewanie, nalewanie, nabieranie, układanie w stosy, łączenie i przerabianie.

Zabawa towarzyska

Rozmowa, dzielenie się, współpraca, na zmianę, przestrzeganie „reguł” i uprawianie sportu.

Zabawa refleksyjna

Obserwowanie, odpoczynek, refleksja, myślenie, marzenie i po prostu wpatrywanie się w przestrzeń. Oczywiście nie są to jedyne sposoby zabawy dzieci, ale te kategorie pomagają nam poszerzyć nasze rozumienie zabawy.

 

Może Ci się również spodoba