Zróżnicowana dieta gołębi

Gołębie to ptaki, które są bardzo popularne w miastach, na wsiach oraz jako zwierzęta hodowlane. I mimo że widzimy różnice między nimi, często nie przekładamy ich na dietę konkretnych gatunków.

Co jedzą gołębie żyjące na wolności?

Aby był jak najbliżej prawdy w temacie tego, co jedzą dzikie gołębie, musimy rozróżnić ptaki „miastowe” od tych, które żyją na przykład w pobliżu pól i lasów.
Dzikie gołębie żyjące z dala od ludzi żywią się głównie nasionami, znalezionymi w pobliżu pól lub w lasach. Obecnie, przez działalność człowieka w ich diecie znajdują się głównie nasiona roślin sianych przez nas to jest jęczmień, owies, kukurydza. Nie gardzą jednak nadal mleczem, pokrzywami, trawą.
Gołębie w miastach również jedzą różnorakie nasiona, ale nie można zauważyć też jedzenia od ludzi. Wszelkie resztki wyrzucone do koszy i śmietników, okruchy zostawione pod ławkami, czy specjalnie im rzucany chleb. To także stanowi dietę gołębi miastowych. Jednak czy gołębie mogą jeść chleb?

Chleb, a gołębie

W miastach ptactwu typu gołębiom, łabędziom, czy kaczkom często rzuca się chleb. Jednak jak się okazuje, nie powinny go jeść. Pieczywo jest bardzo szkodliwe dla układu pokarmowego gołębi. Zawiera on kwas chlebowy, który ma działania bardzo szkodliwe dla żołądków ptaków. W zasadzie powoduje jego uszkodzenia.
Dodatkowo jedzenie chleba ma też inny wpływ na gołębie. Może doprowadzić do zespołu anielskiego skrzydła. Powoduje on, że lotki w skrzydłach ptaków są źle ułożone, utrudniając lub nawet uniemożliwiając lot ptakom.

Co jedzą gołębie w hodowli?

Młode gołębie powinny jeść ziarna bogate w biało i tłuszcz. Są to bowiem składniki budulcowa dla młodego organizmu. Poza tym dobrze dostarczać młodym osobnikom węglowodanów, które będą potrzebne do zapewnienia odpowiedniego poziomu energii. Dobre są więc nasiona jak słonecznik i kukurydza.
Co podawać starszym gołębiom? W dalszym ciągu nasiona, ale już możemy wprowadzić inne gatunki, na przykład jęczmień, owiec, pszenica, żyto, pokrzywy i mlecze.

Może Ci się również spodoba