Gra w szachy w pojedynkę. Czy to w ogóle jest możliwe?

Gra w szachy rozwija nie tylko logiczne myślenie, ale także poprawia zdolności arytmetyczne. Po głośnej premierze serialu “Gambit Królowej” młodzież znów zapragnęła grać w szachy. Jak się uczyć grać w szachy? Zacząć od grania z partnerem? A może uczyć w się w pojedynkę? Ten wpis pokaże Ci, że granie w szachy samemu także można rozwijać umiejętności logicznego myślenia. Jak to zrobić? Dowiesz się tego w tym wpisie.

Samotna gra w szachy nie jest absurdalna

Wykonywanie ruchów będące odpowiedzią na ruchy przez samego siebie nie jest niczym dziwnym. Granie w pojedynkę w szachy sprzyja wychodzeniu poza schematy. Regularna gra w szachy sprzyja rozwoju umiejętności logicznych, a gra w pojedynkę wpłynie na umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika. Jednak należy się trzymać pewnych zasad, aby ta gra miała sens i faktycznie rozwijała wcześniej wspomniane umiejętności. W trakcie ćwiczeń nie myśl o rywalizacji i zastanów się, jaki może być przyszły ruch Twojego przeciwnika. Można sobie zaplanować kilka potencjalnych ruchów swojego przeciwnika notując je na kartce, a następnie zastanowienie się jaka może być odpowiedź na te ruchy. W grze nie należy się śpieszyć, bo celem tego ćwiczenia jest głównie przeanalizowanie wszystkich możliwych opcji. Kiedy wszystkie opcje się wyczerpały, to odłóż szachownicę na jakiś czas i powróć do niej ze świeżym umysłem na rozwiązanie problemu. Nie przejmuj się, kiedy nie masz pomysłów na chwilę obecną. Często jest tak, że w szachach dana strategia przychodzi z czasem.

Zadając sobie powtórnie pytanie: dlaczego warto grać w szachy? Odpowiedź jest prosta: bo rozwija umiejętności, które mogą się przydać w życiu, a nawet w przyszłej pracy. Niektóre z tych umiejętności są bardzo szanowane przez przyszłych pracodawców, bowiem są pożądane przy pracy zespołowej. W szachach także trzeba wyciągać lekcje z błędnych ruchów, w ten sposób ucząc się strategii. Aby dojść do mistrzowskiej pozycji w jakieś dziedzinie trzeba ciężko pracować, tak samo jest w przypadku szachów. Jak widać, nawet grając w pojedynkę można trenować umiejętności logiczne.

Może Ci się również spodoba