Jak czyścić obiektyw aparatu?

Czystość obiektywu aparatu wpływa na jakość zdjęć. To takie proste. Ale to trochę ryzykowne, ponieważ jeśli czyścisz soczewki zbyt często ryzykujesz porysowanie soczewek. W tym artykule pokrótce podsumujemy, jak powinno wyglądać czyszczenie obiektywu.

 

Użyj dmuchawy do usunięcia kurzu

Jeśli chcesz wyczyścić obiektyw, unikaj dmuchania na niego. Twoja ślina lub oddech mogą zwiększyć kondensację. Najbezpieczniejszym sposobem jest użycie dmuchawy, aby pozbyć się kurzu i pozostałości.

 

Użyj pędzla do soczewek

Jeśli dmuchawa nie wystarczy, a obiektyw nadal ma na sobie drobiny kurzu, nie martw się! Możesz użyć pędzelka do soczewek, ale zalecamy pędzel do soczewek z wielbłądziej sierści. Sierść wielbłąda jest cienka i będzie mniej szkodliwa dla soczewki.

Pamiętaj, że pędzle mogą zbierać wiele niepotrzebnych substancji. Staraj się nie dotykać włosia pędzla rękami. Może wydawać się to nieistotne, ale jeśli olejki z twojej dłoni dostaną się do obiektywu, może to naprawdę wyrządzić szkody.

 

Użyj środka do czyszczenia obiektywu aparatu

Używanie środka do czyszczenia obiektywów aparatu jest ostatecznością, ponieważ naprawdę nie chcesz ryzykować smug. Większość roztworów jest na bazie alkoholu i jeśli użyjesz tylko jednej lub dwóch kropli, prawdopodobnie nie pozostawisz żadnych smug.

Nie rozpylaj środka czyszczącego bezpośrednio na obiektyw, zamiast tego użyj ściereczki lub chusteczki do czyszczenia obiektywu.

 

Użyj szmatki lub chusteczki

Używając płynnego środka do czyszczenia obiektywów, należy go wytrzeć ściereczką z mikrofibry lub specjalnymi chusteczkami do czyszczenia obiektywów. Nie używaj zwykłych chusteczek higienicznych, ponieważ mogą porysować soczewkę.

 

Jak najmniej czyść obiektyw

Pamiętaj, że twój sprzęt czasami się trochę zabrudzi, ale jeśli stale nadążasz za każdym kurzem, możesz w końcu wyrządzić więcej szkód niż to, co było na początku.

Obiektyw aparatu jest bardzo czuły, więc czyść go tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Możesz również powtórzyć te czynności, aby wyczyścić tylny obiektyw, dekielki obiektywu i filtry.

 

Może Ci się również spodoba