Jaka jest różnica między mangą, a anime?

Czym się różni manga od anime? Chociaż oba są równie ważne dla japońskiej kultury i rozrywki, nie są tym samym. Mówiąc prościej, manga to termin nadany japońskim komiksom i powieściom graficznym, podczas gdy anime to nazwa japońskiej animacji.

Chociaż oba są uważane za gatunki na Zachodzie, w rzeczywistości są opisem sposobu produkcji treści. Dzielą wiele podobieństw, a stworzenie obu przypisuje się Osamu Tezuce, czasami nazywanemu „ojcem chrzestnym Mangi” i „japońskim Waltem Disneyem”.

 

Co to jest manga?

Manga to raczej komiksy niż animacje. W przeciwieństwie do anime, manga jest często publikowana w czerni i bieli. Czemu? Ponieważ zazwyczaj są publikowane co tydzień, a wydrukowanie ich w kolorze zajęłoby zbyt dużo czasu i pieniędzy.

Manga jest zwykle dość tania w publikacji i wymaga jedynie niewielkiej liczby artystów do wyprodukowania. W rzeczywistości może to zająć tylko jeden, mangaka, który zwykle jest zarówno autorem, jak i ilustratorem, a także pełni inne role w procesie wydawniczym.

 

Co to jest anime?

W Japonii termin anime jest używany w odniesieniu do wszystkich animacji, podobnie jak kreskówka w języku angielskim. W wielu krajach jednak anime stało się terminem kojarzonym wyłącznie z animacją z Japonii.

Trwa debata na temat tego, czy termin anime można nazwać animacją nie pochodzącą z Japonii. Chociaż technicznie może, anime, przynajmniej w języku angielskim, stało się synonimem Japonii.

Anime ma wizualnie wyróżniające się cechy postaci i celowo wykorzystuje ograniczony styl do przedstawiania ruchu. Na Zachodzie większość animacji to kreskówki używane do opowiadania historii dla dzieci, podczas gdy anime często zawiera złożone historie i postacie z motywami dla dorosłych.

 

Co jest lepsze – manga, czy anime?

Nie można bezpośrednio odpowiedzieć na to pytanie. To zależy od upodobań danej osoby i historii. Oba mogą być bardzo ściśle powiązane, ponieważ wiele mang zostaje przerobionych na anime, w tym Black Butler, Attack on Titan i Dragon Ball, które zrodziły serię anime Dragon Ball Z.

Chociaż żaden z nich nie jest gatunkiem, japońskie powieści graficzne i animacje są szczególnie charakterystyczne. Niektórzy fani pokochają mangę, inni anime. Wielu pokocha jedno i drugie. Jedno jest pewne, zarówno manga, jak i anime są niezwykle popularne wśród widzów w Japonii i na całym świecie.

 

Może Ci się również spodoba